Eskapady Karoliny
Vaduz jest stolicą Księstwa Liechtensteinu. Znajduje się na zachodzie tego państwa, zaraz przy granicy ze Szwajcarią. Zamieszkuje je około 5700 tys. ludzi i dzięki temu jest najbardziej zaludnioną częścią tego kraju Tak samo jak w całej innej części Liechtensteinu posługuje się tam językiem niemieckim. Oficjalną walutą są tam franki szwajcarskie, ale jest też akceptowalna płatność euro. Liechtenstein ma jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarek, co czyni go jednym z najbogatszych państw na świecie. Atrakcje, które znajdziemy w tej stolicy są bardzo ciekawe. Większość jest darmowa, tylko czasem należy uiścić drobne opłaty.
Lichtenstein jest jednym z niewielu państw w Europie, które posiada jeszcze monarchę. Aktualnie panuje tam książe Jan Adam II Lichtenstein. Jego siedziba mieści się w zamku, który góruje nad stolicą tego kraju, czyli nad Vaduz. Znajduje się na wzgórzu, około 570 m.n.p.m.
Został on wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku. Wiele razy był przebudowywany, a w 1499 roku spalono go oraz obrabowano. Stało się to z powodu wojny szwabskiej, która objęła również to księstwo. Odbudowanie zamku trwało od 1523 do 1526 roku.
Zamek nie jest udostępniony turystom do zwiedzania, z racji tego, że mieszka tam wspomniany książę. Można podziwiać budowlę z zewnątrz, aczkolwiek w 2023 roku była ona w remoncie i całą jej okazałość zasłaniały rusztowania i nieestetyczne płachty. Obok zamku znajduje się las przez który wiodą szlaki oraz trasy dla spacerowiczów i rowerzystów. Jadąc trochę ponad zamek natrafimy na parking.
Katedra św. Floriana to zbudowana w latach 1868 – 1873 neogotycka katedra, której wieża liczy 66 metrów. Poświęcono ją patronowi Lichtensteinu – Św. Florianowi. Znaleźć ją można na placu Peter–Kaiser–Platz. Z zewnątrz zdobiona jest wieloma rzeźbami i zawiera dużo detali, tak jak na gotycką budowlę przystało. Można wejsć do niej za darmo i poczuć jej przestrzeń, którą nadaje wysoko umiejscowiony strop. Jako ciekawostkę można dodać, ze jest jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych w kraju.
Miejscem wartym odwiedzenia w stolicy Lichtensteinu jest Muzeum Poczty znajdujące się w centrum. Jak łatwo się domyśleć opowiada historię rozwoju poczty w tym kraju. Znajdziemy tam bogatą kolekcję znaczków pocztowych, projektów i wydruków próbnych, a także stempli. Znajdują się tam również dawne skrzynki pocztowe oraz stare listy. Wstęp do niego jest darmowy, co jest zaskakujące jak na to co oferuje.
Samo muzeum zostało wybudowane w 1930 roku, lecz otworzono je dopiero sześć lat później – w 1936 r.. Wiele razy zmieniało położenie i znajdowało się w coraz to różniejszych budynkach. Ostatecznie możemy podziwiać je na ulicy Städtle numer 32.
Muzeum Sztuki Lichtensteinu jest przez wiele osób chwalone. Dzieła lokalnych jak i zagranicznych artystów znajdują się w nowoczesnym, kanciastym budynku, który zbudowany jest z czarnego bazaltu i barwionego betonu. Wewnątrz znajdziemy obrazy, fotografie, rzeźby oraz wiele innych nowoczesnych, współczesnych eksponatów. Organizowane są tam też często wystawy tematyczne. Częśc zabytków możemy podziwiać na mieście. Znajdują się one w przeróżnych miejscach. Między innymi trzy konie zdobią przód ratusza, a w bocznej uliczce, naprzeciwko tego muzeum znajduje się „Ruhende Frau” - „Odpoczywająca Kobieta”.
Muzeum zostało wybudowane w 2000 roku. Bilet normalny kosztuje 15 franków szwajcarskich (to około 70 złotych), a dzieci do lat 16 mogą zwiedzać za darmo.
Obiekt ten został wybudowany w latach 1903 – 1905. Otwarcie i udostępnienie go miastu miało miejsce 28 grudnia 1905 roku. Znaleźć go możemy przy Peter Kaiser Platz zaraz obok ratusza i parlamentu. Fasada tej budowli jest wybudowana w stylu neoromańskim. Ma ona dwa piętra i łatwo dostrzec ją pośród betonowego placu.
Budynek rządu Liechtensteinu na samym początku mieścił w sobie wszystkie biura i instytucje rządu tego księstwa. Spełniał on swoje funkcje, ale z czasem parlament oddzielił się od niego i teraz służy za osobny obiekt.
Kolejnym ważnym budynkiem jest Landtag - Parlament Stanowy Księstwa Lichtenstein. Jego nie sposób przeoczyć. Pośród placu odznacza się budowla, która zdecydowanie różni się od pozostałych swoją architekturą. Parlament wybudowany jest z jasnej cegły, w nowoczesnym stylu, co odbija się na tle starych kamieniczek. Budynek posiada bardzo charakterystyczny spadzisty dach, który go wyróżnia. Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić pracę posłów i parlamentarzystów. Znajdziemy tam liczne sale posiedzeń oraz pomieszczenia biurowe, przeznaczone dla posłów. Mogą oni w spokoju prowadzić prace legislacyjne i oczywiście przygotowywać się do różnych spotkań.
Obiektem bez którego miasto nie mogłoby dobrze funkcjonować jest ratusz. Mieści się on zaraz przy głównym placu. Jak to w ratuszu odbywają się tam ważne debaty, podejmowane są tam decyzje odnośnie Vaduz. Charakterystyczny budynek ma ciekawą fasadę i posiada malowidła na bocznych ścianach. Fresk przedstawia Św. Urbana - patrona winiarzy, trzymającego w dłoni pędy winorośli. Nad głównym wejściem znajduje się herb miasta wykuty w kamieniu. Obok niego znajduje się szeroki plac wykorzystywany jako miejsce targowe lub do organizacji imprez o charakterze sportowym.
Alte Rheinbrucke jest mostem granicznym. Przez jego środek przebiega granica Lichtensteinu i Szwajcarii. Z Vaduz można bez żadnej kontroli przedostać się do szwajcarskiej miejscowości Selven. Pod koniec XIX wieku wybudowano takich mostów – krytych, granicznych - trzynaście. Jest on jedynym, który się zachował. Przechodząc przez niego jest okazja zrobienia zdjęć, poprzez pojawiające się co jakiś czas okienka. Znajdują się w nim także tabliczki oznajmiające, kiedy przekraczamy granicę.
Budowla liczy 135 metrów długości, a szeroka jest na 6 metrów. Jest to miejsce warte zobaczenia (chociażby ze względu na widoki), a ja zwiedzając ten most nie spotkałam żadnego turysty.
W Lichtensteinie są trzy stadiony piłkarskie. Ten największy - Rheinpark Stadion znajduje się oczywiście w Vaduz, niecały kilometr od centrum miasta. Jak sama nazwa wskazuje położony jest tuż obok rzeki Ren, a tym samym przy granicy ze Szwajcarią. Stadion liczy niespełna 8 tysięcy miejsc. Swoje mecze rozgrywa tutaj reprezentacja Lichtensteinu oraz klub FC Vaduz, występujący na co dzień w lidze szwajcarskiej.
Stadion otwarto 31 lipca 1998 roku i w pierwszym meczu miejscowy klub przegrał aż 0:8 z niemieckim F.C. Kaiserslauten. Jak widać obiekt posiada również boiska treningowe oraz spory parking. Kiedy nie są rozgrywane mecze, myślę, że można tutaj zostawić samochód mając tym samym darmowy parking, a następnie udać się do centrum miasta. My zatrzymaliśmy się tylko na kilkanaście minut, aby wykonać kilka zdjęć, zobaczyć Ren i nikt nie przyszedł pobrać opłaty za parkowanie.
Dąbrowa Górnicza