Eskapady Karoliny

Fale morza zmierzające w kierunku plaży podczas letniej pogody, bezchmurnne błękitne niebo.
09 września 2024

Ustka

Ustka, czyli jedno z wielu nadmorskich, turystycznych miast ma zarówno swoją starą część miasta oraz tę turystyczno – plażową.

Atrakcje Ustki

 

Latarnia

   Latarnia w Ustce jest jedną z mniejszych latarni znajdujących się nad Morzem Bałtyckim. Może się wydawać, że 19,5 metra, to nic w porównaniu z np. 65 metrami (tyle liczy latarnia w Świnoujściu), ale uważam, że mimo małej wysokości, to widok rozpościerający się z jej szczytu jest naprawdę ładny. Panorama rozciąga się na część starówki, ale przede wszystkim na morze i port. Została ona wybudowana w 1892 i stoi tam do dziś. Trzeba kupić bilety wstępu, cena za pojedynczy bilet nie przekracza kilkunastu złotych.

Port

   Port sam w sobie nie jest duży, ale pewną rzeczą, która go charakteryzuje jest kładka obrotowa, która raz umożliwia ludziom przedostanie się na druga stronę portu, a raz obraca się umożliwiając wpłynięcie oraz wypłynięcie statków, które kursują dosyć często. Kładka bądź inaczej most, mieści się nad rzeką Słupią. Znajduje się na niej duży napis „Ustka”, który jest widoczny najlepiej właśnie, gdy statki wpływają i jest ona obrócona.

   Z portu kursują małe statki wycieczkowe bądź żaglówki, ale są też kilkuminutowe rejsy szybką łodzią motorową albo statkami przypominającymi pirackie okręty.

 

Syrenka Ustecka

   Kierując się na wschodni falochron, dotrzemy do pomniku Usteckiej Syrenki. Jest to rzeźba wykonana z mosiądzu, a jej pomysłodawcą był Jerzy Michał Rosa – lokalny artysta. Syrenka ta, tak samo jak ta widniejąca na herbie Ustki, wpatruje się w morze czekając na powrót rybaków do domu. Gdy potrze się syrenkę po lewej piersi, to spełni się półtorej życzenia. Półtorej, bo trzy życzenia spełnia tylko złota rybka, a syrena jest na wpół złotą rybką i na wpół człowiekiem. Przez to zasób życzeń pomniejsza się o połowę.

 

       

Muzeum Bursztynu

   Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest Muzeum Bursztynu znajdujące się na ulicy Marynarki Polskiej nr 50. Jest ono niewielkie, ale w pełni kompletne. Zwiedzanie rozpoczynamy od obejrzenia około 20 minutowego seansu odnośnie bursztynów, na którym pojawi się wiele przydatnych i interesujących informacji. Po skończonym filmie przewodniczka opowiada historię bursztynów. W salach mieszczą się np. sprzęty do wyławiania bursztynów, dawne narzędzia do ich obróbki, bądź powstające z nich wyroby: rzeźby, obrazy, biżuteria. W jednym z pomieszczeń, pani pokazuje w jaki sposób szlifuje się bursztyny, jak rozpoznać prawdziwe od podróbek oraz pozwala powąchać bursztyn, który został świeżo obrobiony (moim zdaniem ma nieprzyjemny zapach topniejącego asfaltu). Dzieci mają okazję poszukać złota Bałtyku w piasku i to co znajdą mogą zabrać ze sobą do domu. Dorośli za to otrzymują ich gotową sieczkę. W sklepie można zakupić kosmetyki, biżuterię z jantarem, a także rzeźby – między innymi też te z wystawy. Duże "dzieła sztuki" kosztują kilka, bądź kilkanaście tysięcy, a jeśli chcesz kupić sobie inną pamiątkę, to również mamy tutaj wyroby za kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych. Sprzedawane są również bursztyny na wagę. Wizyta w tym muzeum odbywa się w bardzo miłym klimacie i można sporo się nauczyć.

 

   

Adres

Dąbrowa Górnicza

Kontakt

Menu

Śledź mnie

A website created in the WebWave website builder