Eskapady Karoliny

Mapa całego świata wraz z przykładowymi latarniami znajdującymi się w różnych krajach.
Szkice latarnii wraz nazwą miasta i krótką charaktersytyką.
09 września 2024

Osada Latarników i Latarnia Morska w Czołpinie

Co to Osada Latarników?

   Osada latarników została założona pod koniec XIX wieku przez Niemców. Jest to jedyna taka osada w Polsce i znajduje się ona w Czołpinie. Dawno temu latarnicy żyli w niej razem ze swoimi rodzinami, jednocześnie wykonując swoją pracę. Musieli doglądać latarni znajdującej się niecały kilometr od nich oraz zmieniać żarówkę kiedy się przepaliła. Jeśli chodzi o tę druga opcję, to trzeba było wykonać tę pracę od razu, ponieważ statek, który płynąłby w tym momencie mógłby zabłądzić, bądź nawet się rozbić. Taka żarówka swoje ważyła, więc na „wyprawę” nie szedł jeden, a kilku dorosłych mężczyzn. Mieli oni system alarmowy, który dokładnie informował ich, gdy się spaliła. Polegał on na tym, że żarówka w latarni była połączona z żarówką, która znajdowała się w centrum dowodzenia. Gdy się wypaliła, to automatycznie gasła też ta w osadzie. Włączał się wtedy alarm i nieważne o której godzinie, latarnicy musieli iść do pracy.

Muzeum

    Teraz osada latarników została udostępniona turystom. Nie mieszka już w niej żaden latarnik. Zarówno dom, w którym oni żyli, jak i stodoła zostały przekształcone w 2019 roku w muzeum.

    W rzeczonej stodole znajdziemy wystawę zdjęć, rebusy, ciekawostki związane z morzem, a także kilka lokalnych legend np. o „Piratach z Rowów” albo o „Powstaniu Rowokołu”.

    Muzeum jest bardzo dobrze urządzone oraz wyposażone. Jest możliwość zwiedzania go bez, lub z audio przewodnikiem, za który oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić. Dobrze jest jednak słuchać o czym jest wystawa, obok której będziemy właśnie przechodzili. Muzeum oferuje nam seans filmowy mający na celu przybliżenie nam historii tej oto osady. Na nagraniu opowiada o niej syn dawnego latarnika, przez co historia jest bardziej szczegółowa i wiarygodna. Na parterze są zadania multimedialne typu puzzle, quizy itp., jak i również jest możliwość obejrzenia około minutowych filmików o np. wydmach, zachodzie słońca oraz o Słowińskim Parku Narodowym. Na pierwszym piętrze znajdziemy wystawę zwierząt zamieszkujących SPN, interaktywną mapę przedstawiająca sporą część polskiego wybrzeża, a także będziemy mogli polecieć i zobaczyć świat oczami mewy, dzięki goglom VR. Piętro na poddaszu zawiera już wystawę odnośnie morza i latarni. Możemy zobaczyć jak żarówki zmieniały się przez lata i czym się dawniej komunikowano. Znajdziemy tam też spory globus, kompas oraz miniaturę latarni. Mi osobiście zwiedzanie całej osady latarników zajęło około trzech godzin i myślę, że tyle to właśnie czasu spędzicie w tym miejscu.

 

     

Latarnia Morska - Czołpino

   W samym sercu SPN znajduje się jedna z najstarszych latarnii na polskim wybrzeżu, kilometr od plaży i około 4 kilometry od Wydm Czołpińskich. Jej budowa trwała od 1872 do 1875 roku. Aktualnie mieści się ona pomiędzy Latarnią Morską w Ustce, a Latarnią Morską Stilo. Wejście na 25–metrową wieżę jest płatne. W sezonie dorośli płacą 8 zł, a dzieci 4 zł. Rozciąga się z niej widok przede wszystkim na las oraz morze, lecz da się też przy dobrej pogodzie dostrzec wydmy.

   Kierując się do Latarni Morskiej od strony Osady Latarników będziemy mieli kawałek do przejścia. Sama latarnia znajduje się mniej więcej 900 metrów od muzeum, ale trzeba jeszcze pokonać około 330 schodów. Nie jest to strome podejście, więc raczej każdy powinien dać radę.

 

 

Adres

Dąbrowa Górnicza

Kontakt

Menu

Śledź mnie

A website created in the WebWave website builder