Eskapady Karoliny

Kolorowe kamienice na rynku w Ołomuńcu, fontanna z rzeźbą, kudzzie siedzący na ławkach
04 sierpnia 2024

Ołomuniec

Zwiedzamy Ołomuniec

   Ołomuniec to czeskie miasto położone na wschodzie Czech. Znajduje się tam wiele zabytków takich jak katedry, kościoły, fontanny, kolumny i tym podobne. Nie sposób obejść to wszystko w godzinę czy dwie. Potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu.

   Ołomuniec słynie  z produkcji charakterystycznych dla tego miejsca serów i przede wszystkim z fontann. Podzielony jest on na Rynek Górny, Rynek Dolny i oddzielną część miasta.

 

Atrakcje Rynku Górnego

   Rynek Górny, to główny plac Ołomuńca. Znajduje się na nim Zegar Astronomiczny, Kolumna Trójcy Przenajświętszej, Ratusz Gotycki, fontanny oraz wiele kolorowych kamieniczek.

Zegar Astronomiczny

   Zegar Astronomiczny znajduje się na północnej ścianie ratusza.  Wybudowany w pierwszej połowie XV w. przyciąga sporą publiczność zwłaszcza w czasie przedstawienia. W południe z zegara wychodzą figury robotników (kiedyś były to figury świętych, ale to zmieniło się po przebudowie w XX wieku) razem ze złotym kogutem. Figury kręcą się, a dwie z nich uderzają małymi młotami kowalskimi w kowadło wydając przy tym ciche stukanie. Jak dla mnie jest to trochę za bardzo przereklamowana atrakcja. Nie ma w tym nic spektakularnego. Postacie ruszają się wkoło i przez pięć minut powtarzają tę samą, monotonną czynność. Kogut na sam koniec pieje (bardzo cicho) i rusza troszeczkę skrzydłami, a następnie wszystko chowa się z powrotem. Zegar sam w sobie jest ładny i wart zobaczenia, ale na przedstawieniu można się zawieść.

Gotycki Ratusz

   Gotycki Ratusz został wzniesiony w XIV wieku. Nie da się go nie zauważyć, gdyż tak jak Kolumna Trójcy Przenajświętszej znajduje się w centrum Rynku Górnego. Dawno temu była to siedziba władz miejskich. Teraz jest on udostępniony turystom do zwiedzania. Wewnątrz ratusza warto zwrócić uwagę na Salę Obrad (posiada ona imponujące sklepienie) oraz na Kaplicę św. Hieronima, w której znajdziemy siedem cennych obrazów.

 

 

Kolumna Trójcy Przenajświętszej

   Symbol miasta, czyli Kolumna Trójcy Przenajświętszej znajduje się na samym środku Górnego Rynku zaraz obok Gotyckiego Ratusza. Została ona wzniesiona w XVIII w.. Prace nad jej budową trwały od 1716 r. do 1754 r. Wysoka na 32 metry, powstała z rąk tutejszych rzemieślników, co tylko wskazuje na przywiązanie mieszkańców Ołomuńca do ich tutejszej architektury. W 2000 roku Kolumna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdobią ją figury świętych, postaci niebiańskich i wiele innych o tematyce religijnej. W 2024 roku Kolumna Trójcy Przenajświętszej była w remoncie, przez co rusztowania zasłaniały całą jej okazałość. Nie mogłam zobaczyć więc najwyższej barokowej rzeźby  w Europie Środkowej, ale wrócę tam kiedyś i to się zmieni.

Fontanny

   Dawno temu fontanny pełniły bardzo ważną funkcję w Ołomuńcu. Były one głównym miejscem do pozyskiwania wody. Te zbiorniki wodne były regularnie czyszczone i naprawiane, dlatego część z nich utrzymała się w dobrym stanie aż od XVII w. Na Górnym Rynku można ujrzeć fontannę Merkurego, Herkulesa, Ariona i Cezarego. Jest to tylko mała ich część, gdyż w całym mieście znajduje się ich tam około 30.



 

            źródło: Wikipedia, fot. Michal Manas
 

Atrakcje Rynku Dolnego

   Na Rynku Dolnym możemy zaobserwować jeszcze więcej odnowionych kamieniczek, sporą ilość restauracji oraz oczywiście fontanny (w tym przypadku będzie to fontanna Neptuna oraz Jowisza). Trudno jest przeoczyć najważniejszą budowlę na Rynku Dolnym, czyli Kolumnę Mariacką. Ten rynek w porównaniu do Rynku Górnego ma mniej zabytków, ale nie zmienia to faktu, że dalej jest to urokliwa i warta zobaczenia część miasta.

Kolumna Mariacka

   Kolumna Mariacka jest wysoka na 35 metrów. Powstała w XVIII wieku, by upamiętnić zwalczenie epidemii dżumy w mieście. Tak samo jak Kolumnę Trójcy Przenajświętszej zdobią ją posągi świętych, a także orędowników i patronów.

 

 

Pozostałe atrakcje Ołomuńca

   Odchodząc już od rynku Górnego i Dolnego, w Ołomuńcu można natknąć się na wiele kościołów (np. Kościół Św. Michała), sporą ilość zachwycających katedr (np. Katedra Św. Wacława) oraz bardzo ciekawy mural.

Katedra Św. Wacława

   Katedra Św. Wacława była budowana przez wiele lat. Prace nad nią rozpoczęto w 1104, a skończono w 1141 roku. Była ona wielokrotnie przebudowywana z powodu licznych katastrof. Na początku była ona zbudowana w romańskim stylu, ale zmieniło się to w 1265 r. po pożarze. Katedra przyjęła wtedy formę gotycką. Następnie w 1803 r. piorun uderzył, niszcząc przy tym trzy wieże. Pod koniec XIX w. mieszkańcy zdecydowali się na kolejny remont i ostatecznie budowla ma teraz formę neogotycką.

   100,65 metra – tyle liczy południowa wieża. Jest ona dzięki temu najwyższą wieżą kościelną na terenie całych Moraw i dodatkowo jest najwyższą wieżą w całych Czechach. Katedra mieści w sobie również dzwon, który tak samo jest największy na Morawach. Rekordy czeskie biją również organy, które ponoć są jednymi z najlepszych instrumentów w kraju.

   Budowla przede wszystkim zachęca z zewnątrz, ale w środku też jest bardzo ciekawa. Są tam liczne kaplice (np. Św. Stanisława, która znajduje się w południowej części katedry), grobowiec, XV- wieczną Figurę Ojców Kościoła, krypty (udostępnione do zwiedzania turystom) oraz rzeźby (np. Św. Jana Sarkandra).

 

 

 

Kościół Św. Michała

   Kościół Św. Michała przechodził przez liczne przebudowy. Najważniejsza z nich miała miejsce od 1676 r. do 1702 r. Po tym kościół nie uległ większym zmianom. Z czasem dodano jedynie posągi Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa, które możemy dostrzec przyglądając się frontowej fasadzie. Wnętrze, które oczywiście możemy zwiedzić zostało trochę odnowione, a mieszkańcy Ołomuńca uważają, że ten kościół, to jeden z piękniejszych zabytków w tym mieście.

 

Ołomuńskie Murale

   W całym Ołomuńcu oprócz fontann można się natknąć na murale. Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych jest mural przy ulicy Denisovej. Przedstawia on Marię Skłodowską-Curie oraz króla Edwarda VII. Król Edward trzyma w ręku selfiesticka i robi sobie zdjęcie. Za to Maria Skłodowska-Curie trzyma w ręce fiolkę, co oznacza, że pracuje nad kolejnym eksperymentem. Maria na tym muralu jest symbolem pracowitości, a Edward VII przedstawia lenistwo.

 

 

 

Adres

Dąbrowa Górnicza

Kontakt

Menu

Śledź mnie

A website created in the WebWave website builder