Eskapady Karoliny
Cesenatico - urocze, niewielkie, włoskie, miasteczko, które warto zwiedzić ze względu na historię, widoki i bogatą ofertę turystyczną. Przy kanale przecinającym miasto znajduje się wiele sklepików z pamiątkami, kolorowych domków, a kanał, który zaprojektowany został przez Leonarda da Vinci, zdobią kolorowe łodzie. Cesenatico znajduje się na wschodzie Włoch w regionie Emilia – Romania. Leży 100 kilometrów od Bolonii, 40 kilometrów od Rawenny i 23 km od najsłynniejszego miasteczka w okolicy Rimini. A zbudowanymi kanałami przez port można dostać się do oddalonej o 15 km Ceseny.
Kanał (z włoskiego: Porto Canale) został zaprojektowany przez malarza w roku 1502. Powstał on na prośbę Cezara Borgii. Na uliczkach znajdujących się po obu jego stronach przez cały dzień, a szczególnie wieczorem miasto tętni życiem. Ludzie chodzą po sklepach, których tam nie brakuje, a także udają się na posiłek do licznych restauracji ciągnących się wzdłuż kanału. Kanał jest miejscem, w którym znajduje się morskie muzeum. Na wodzie spokojnie kołyszą się stare łódki z kolorowymi żaglami, które są ciekawą wystawą upamiętniającą historie tego miejsca. Na nabrzeżu znajdują się tablice z ich opisem. Dowiemy się z nich, która łódka służyła do transportu ludzi, a która przewodziła surowce, a także z czego i kiedy została wykonana. Naprawdę dodają uroku temu miejscu, wpasowując się i kolorystycznie i klimatycznie. Łodzie stanowią "zewnętrzną" część Muzeum Morskiego, za które nie pobiera się opłat. W 1983 roku utworzono również "wewnętrzną" ekspozycję poświęconą życiu tutejszych rybaków, która znajduje się w budynku pod numerem 18 znajdujacym się przy kanale.
Plaże u wybrzeża Adriatyku w tym miejscu są bardzo przyjazne turystom i zachęcają do odpoczynku. Są rozległe, zapewniają sporo atrakcji, a woda jest płytka, dlatego rodziny z małymi dziećmi często wybierają to miejsce na odpoczynek i urlop. Jak na większości włoskiego wybrzeża również tu dominują prywatne płatne plaże, na których wykupujemy leżaki z parasolem. Znajdziemy jednak tam też wolną, darmową przestrzeń, na którą możemy przyjść z własnym kocem i ekwipunkiem.
Na ulicy Via G. Cecchini, 2 znajduje się muzem Spazio Pantani. Jest ono poświęcone włoskiemu kolarzowi szosowemu – Marcowi Pantaniemu. Za życia znany był on ze swoich sportowych osiągnięć i umiejętności. Jednym z jego największych sukcesów było wygranie Tour de France i Giro d’Italia w tym samym roku. Kolarz mimo młodego wieku zmarł w 2004 r. z powodu przedawkowania kokainy. To nie był jego pierwszy raz z narkotykami. Już w 1999 zostały w jego ciele wykryto środki dopingujące przez które wycofano go na chwilę przed kolejnym ważnym wyścigiem. Muzeum powstało w 2006 roku, a pomysłodawcami byli jego rodzice. Znajdują się tam jego nagrody, zdjęcia, rower, kostium w którym wygrywał wyścigi i wiele innych rzeczy związanych z kolarstwem.
Marco Pantani został też uhonorowany w innych częścia miasta. Pomnik, ukazujący jego postać jadącą na rowerze, znajduje się przy głównej ulicy miasta Viale Giosue Carducci, natomiast przy placu Piazza Andra Costa, gdzie jest diabelski młyn, są dwie jego duże fotografie umieszczone jakby w kołach od roweru.
Dąbrowa Górnicza